AE075-6MM-6MM Helical A Series Flexible Aluminum Set Screw Couplings
$140.66 USD Each View Wholesale Pricing
Availability: 25 in stock
Wholesale Pricing
| Min | Max | Price | Save |
|---|---|---|---|
| 5 | 9 | $89.24 | $51.42 |
| 10 | 24 | $57.36 | $83.30 |
| 25 | 99 | $29.41 | $111.25 |
| 50 | 99 | $27.00 | $113.66 |
| 100 | 249 | $25.15 | $115.51 |
| 250 | 499 | $23.98 | $116.68 |
| 500 | 999 | $23.44 | $117.22 |
| Series | |
|---|---|
| Attachment Type | Set Screw |
| For Motion Type | Continuous, Forward/Reverse, Start/Stop |
| Material | 7075-T6 Aluminum Alloy |
| Finish | Clear Anodize |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Length | 7/8 in |
| Major Bore | 6 mm |
| Minor Bore | 6 mm |
| Max. RPM | 10,000 |
| Max. Torque | 18 lb/in |
| Max. Operating Temp. | 200°F |
| Parallel Misalignment | 0.01 in |
| Angular Misalignment | 0.01 in |
| Axial Motion | 5 deg |
Contact us for orders of 1,000+
Helical A Series Flexible Aluminum Couplings meet performance demands over a wide range of applications, including drive systems for encoders, instrumentation, lead screws, small pumps, feed rollers and anywhere a light to medium duty, torsionally flexible coupling is required.
Helical A Series Flexible Aluminum Couplings is Helical's most popular coupling due to an array of options, in a variety of diameter sizes, that allows you to tailor the A Series to your specific applications. Helical A Series Flexible Couplings feature no maintenance and shaft sizes from 3/32'' to 3/4''. Helical A Series Flexible Aluminum Couplings are available in a 7075-T6 Aluminum Alloy material, and with an Integral Clamp or Set Screw attachment.

