HE087-10-6 Helical H Series Set Screw Couplings
Contact us for pricing USD Each View Wholesale Pricing
Wholesale Pricing
| Min | Max | Price | Save |
|---|---|---|---|
| 5 | 9 | $132.87 | $76.58 |
| 10 | 24 | $85.40 | $124.05 |
| 25 | 99 | $43.81 | $165.64 |
| 50 | 99 | $39.72 | $169.73 |
| 100 | 249 | $37.44 | $172.01 |
| 250 | 499 | $35.69 | $173.76 |
| 500 | 999 | $34.93 | $174.52 |
| Series | |
|---|---|
| Attachment Type | Set Screw |
| For Motion Type | Continuous, Forward/Reverse, Start/Stop |
| Material | 17-4 Stainless Steel |
| Finish | Natural |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Length | 1 in |
| Major Bore | 5/16 in |
| Minor Bore | 3/16 in |
| Max. RPM | 10,000 |
| Max. Torque | 32 lb/in |
| Max. Operating Temp. | 600°F |
| Parallel Misalignment | 0.01 in |
| Angular Misalignment | 0.01 in |
| Axial Motion | 5 deg |

