WA50-15MM-15MM Helical W Series Aluminum Set Screw Couplings
$484.93 USD Each View Wholesale Pricing
Availability: 29 in stock
Wholesale Pricing
| Min | Max | Price | Save |
|---|---|---|---|
| 5 | 9 | $307.61 | $177.32 |
| 10 | 24 | $197.75 | $287.18 |
| 25 | 99 | $101.39 | $383.54 |
| 50 | 99 | $93.14 | $391.79 |
| 100 | 249 | $86.71 | $398.22 |
| 250 | 499 | $82.64 | $402.29 |
| 500 | 999 | $80.87 | $404.06 |
| Series | |
|---|---|
| Attachment Type | Set Screw |
| For Motion Type | Continuous, Forward/Reverse, Start/Stop |
| Material | 7075-T6 Aluminum Alloy |
| Finish | Clear Anodize |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Length | 54 mm |
| Major Bore | 15 mm |
| Minor Bore | 15 mm |
| Max. RPM | 10,000 |
| Max. Torque | 18.0Nm |
| Max. Operating Temp. | 200°F |
| Parallel Misalignment | 0.25 mm |
| Angular Misalignment | 0.25 mm |
| Axial Motion | 5 deg |
Contact us for orders of 1,000+

