HCRM050-3MM-3MM Helical H Series Integral Clamp Couplings
$242.77 USD Each View Wholesale Pricing
Availability: 36 in stock
Wholesale Pricing
| Min | Max | Price | Save |
|---|---|---|---|
| 5 | 9 | $154.01 | $88.76 |
| 10 | 24 | $99.01 | $143.76 |
| 25 | 99 | $50.77 | $192.00 |
| 50 | 99 | $46.64 | $196.13 |
| 100 | 249 | $43.39 | $199.38 |
| 250 | 499 | $39.82 | $202.95 |
| 500 | 999 | $40.48 | $202.29 |
| Series | |
|---|---|
| Attachment Type | Integral Camp |
| For Motion Type | Continuous, Forward/Reverse, Start/Stop |
| Material | 17-4 Stainless Steel |
| Finish | Natural |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Length | 3/4 in |
| Major Bore | 3 mm |
| Minor Bore | 3 mm |
| Max. RPM | 10,000 |
| Max. Torque | 7.1 lb/in |
| Max. Operating Temp. | 600°F |
| Parallel Misalignment | 0.01 in |
| Angular Misalignment | 0.01 in |
| Axial Motion | 5 deg |
Contact us for orders of 1,000+

